bez-viru-win.svg

IrfanView

Verze: 4.62
Naposledy kontrolováno antivirem 20. 6. 2024 2:24
Poslední aktualizace 19. 2. 2023 21:26

IrfanView velmi používaný editor a prohlížeč obrázků

Díky podpoře dlouhého seznamu doplňků vám tento minimalistický nástroj pomůže prohlížet obrázky a také je upravovat a převádět pomocí integrovaného dávkového režimu.
Bylo by téměř divné představit si moderní OS bez vestavěného prohlížeče fotografií. Přestože výchozí prohlížeč Windows Photo Viewer zvládne většinu uživatelů, existují i ​​ty, které touží po trochu více funkcích.

Reklama
banner_630x105.png

IrfanView začal v životě jako jednoduchý prohlížeč JPG jako studentský projekt pro Irfana Skijana v roce 1996 a nyní je jedním z nejlepších a nejkomplexnějších grafických prohlížečů, které můžete získat, pokud chcete nahradit výchozí prohlížeč fotografií ve Windows. Zde je důvod.

Co je na IrfanView tak skvělého?

Věc, díky které IrfanView vyniká jako taková skvělá sada pro úpravy multimédií/fotografií, je samozřejmě jeho sada funkcí.

Než však budeme hovořit o množství poskytovaných funkcí, je důležité si uvědomit, že ovládání aplikace IrfanView není v žádném případě obtížné.

I když to na první pohled vypadá trochu zastarale, rozhraní je přesně to, co většina uživatelů chce: jednoduché, nezastrašující a velmi funkční, s dostatkem místa pro zobrazený obrázek a základním panelem nástrojů v horní části.

Jednou z hlavních výhod IrfanView a rozhodně jednou z jeho definujících charakteristik je jeho vstřícnost vůči široké škále grafických formátů. Stručně řečeno, aplikaci můžete použít k prohlížení téměř jakéhokoli formátu.

Dalším skvělým aspektem IrfanView je, že vám umožňuje bez námahy vylepšit jeho celkovou funkčnost pomocí doplňků třetích stran. Official IrfanView Plug-in Pack je skvělá sbírka nástrojů, které můžete použít, pokud máte pocit, že už tak působivá sbírka možností aplikace není pro vás ideální.

Pak je tu také skutečnost, že IrfanView je výjimečně lehký. To znamená, že můžete prohlížet a upravovat objemné soubory obrázků i na starých počítačích bez škytání.

V neposlední řadě, pokud plánujete nastavit IrfanView jako výchozí prohlížeč fotografií, můžete také povolit integraci kontextového menu a ještě více zjednodušit jeho používání.

Švýcarský armádní nůž grafických prohlížečů

Jak již bylo zmíněno, GUI aplikace vypadá na první pohled celkem jednoduše. Jedná se však o knihu, která by neměla být posuzována podle obalu.

Rychlá procházka v pruhu nabídky aplikace vám poskytne obecnou představu o tom, jak je tato aplikace skutečně kompletní. Obrázky můžete procházet, sledovat je jako prezentaci, provádět základní úkoly při úpravách fotografií, dávkové převádět obrázky a dokonce využívat vestavěné rozhraní skeneru.

Například můžete ke svým obrázkům přidat více efektů (doostření, rozostření, Adobe 8BF, továrna na filtry, neomezené filtry atd.), Můžete provádět základní úlohy snímání obrazovky, měnit hloubku barev, vytvářet panoramata i stříhat oříznutí, narovnání a otočení obrázků.

A co víc, můžete přidat textové a obrázkové překryvy (vodoznaky), zobrazit kreslicí čáry informací souvisejících s EFIX, IPTC a komentáři, extrahovat ikony, kruhy, šipky a také změnit informace o datu EXIF.

Mezi další pozoruhodné funkce patří podpora více jazyků, podpora Unicode, různé možnosti vzhledu lišty nástrojů, podpora filtrů Adobe Photoshopu, rychlé zobrazení adresáře, vícestránkové úpravy TIF, efektivní vyhledávání souborů, několik kroků zpět, multimediální přehrávač.

Jeho rozhraní může být trochu staromódní, ale to je jen jeden z důvodů, proč je IrfanView tak rychlý. Věc, v níž aplikace vyniká, je samozřejmě dávková konverze obrázků a to je dostatečný důvod, proč ji mít nainstalovanou ve vašem systému.

Ať je to jakkoli, je hezké vědět, že pro případ, že je budete někdy potřebovat, je k dispozici spousta dalších úžasných funkcí, a ještě lépe, jeho funkčnost je dosti rozšiřitelná pomocí oficiálního Plug-in balíčku.

IrfanView je bleskurychlý, uživatelsky přívětivý a přesto velmi nabitý prohlížeč fotografií, který může používat každý, od začátečníků až po profesionály.

Základní funkce

Jednou z hlavních funkcí IrfanView je jeho schopnost rychle a snadno prohlížet obrázky. Software podporuje mnoho různých formátů, včetně JPEG, GIF, BMP a PNG, což znamená, že uživatelé mohou snadno prohlížet své fotografie a obrázky bez ohledu na to, v jakém formátu jsou uloženy. Kromě toho umožňuje IrfanView také rychlé přepínání mezi jednotlivými obrázky pomocí klávesových zkratek.

Pokročilé funkce

IrfanView nabízí mnoho pokročilých funkcí, jako je například dávkové zpracování obrázků, které umožňuje uživatelům upravovat a konvertovat mnoho obrázků najednou. To je užitečné pro uživatele, kteří pracují s velkým množstvím obrázků.

Další vynikající funkcí IrfanView je jeho schopnost upravovat obrázky. Software obsahuje mnoho různých nástrojů, jako jsou možnosti pro ořezání, změnu velikosti, úpravu kontrastu a jasu, aplikaci efektů a mnoho dalšího. Uživatelé mohou také aplikovat různé filtry a efekty na své fotografie a obrázky.

Kromě úprav obrázků umožňuje IrfanView také úpravu metadat a tagů, což umožňuje uživatelům rychle a snadno organizovat své fotografie a obrázky. Software také podporuje tvorbu panoramat, respektive jejich skládání až z několika fotografií.

Podobné progamy

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *